Pokrzywnik

Wieś w województwie dolnośląskim, w gminie Lubomierz, położona na wschodnim krańcu Wzniesień Radoniowskich będących mikroregionem Pogórza Izerskiego. Pokrzywnik leży na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, nad Jeziorem Pilchowickim i rzeką Bóbr na wysokości  250 – 368 m n.p.m. Pod względem liczby mieszkańców, jest jedną z najmniejszych miejscowości w gminie.

We wsi brak kościoła i zabytków, większość zabudowań liczy ponad sto lat. Najstarszy z budynków został wybudowany w 1774 roku. Największym atutem geograficznego położenia Pokrzywnika jest sąsiedztwo Jeziora Pilchowickiego i tamy na Bobrze. Znajdują się dosłownie „tuż za rogiem”. Pokonując  niecałe 2 km powolnym spacerem przez urokliwy las,  można podziwiać tamę zbudowaną ponad 100 lat temu z elektrownią wodną, wybrać się na opłynięcie jeziora łódką, zwiedzić tunel kolejowy i podwieszany żelazny most.

Warto zobaczyć

● Dziki Wąwóz
Dolny odcinek doliny Maciejowskiego Potoku, objęty ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Mierzy ok. 1 km długości, wcinając się w okoliczne skały. W jego korycie i na ścianach wąwozu odsłaniają się ciekawe formy skalne, w potoku znajduje się też niewielka, lecz malownicza kaskada zwana Dzikim Wodospadem.
● Góra Stanek (Kapitański Mostek)
Punkt widokowy, z którego można podziwiać ujście Kamienicy do Bobru i rozległy widok na Pogórze Izerskie. Wg legend skały stanowiły siedzibę dobrych skrzatów i duszków.
● Miejsce katastrofy samolotu z czasów II wojny światowej
● Jezioro Pilchowickie
● Zapora wodna
● Szlak kolejowy Doliny Bobru

Noclegi

Pokrzywnik 11
● Dom nr 10

Restauracje

W Pokrzywniku nie ma restauracji. Wyżywienie dla swoich gości oferuje Pokrzywnik 11. W pobliżu Jeziora Pilchowickiego znajduje się klimatyczna Karczma nad zaporą czynna codziennie do dość późnych godzin.

Komunikacja

Komunikacja autobusowa z Lubomierzem tylko w dni nauki szkolnej.
Aktualny rozkład jazdy.

Szlaki turystyczne

Przez Pokrzywnik przebiegają dwa znakowane szlaki turystyczne:
● Żółty – z Jeleniej Góry do Zawidowa przez Lubomierz.
● Zielony – z Zagórza Śląskiego (zamek Grodno) na zamek Grodziec przez Jelenią Górę, Wleń.
Zobacz na mapie.

Brak znakowanych szlaków rowerowych. Najbliższe przebiegają przez Wojciechów i Pilchowice.
Mapa szlaków rowerowych.

Zobacz więcej

Zdjęcia archiwalne.

Aktualność informacji: kwiecień 2017